Разлика помеѓу преработките на „Фредерик Шопен“

Одземени 22 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox musical artist
|Name = Фредерик Шопен<br /><small>''{{јаз|pl|Fryderyk (Franciszek) Chopin}}''</small><br /><small>''{{јаз|fr|Frédéric (François) Chopin}}''</small>
|Img = Chopin, by Wodzinska.JPG
|Img_capt = Шопен во 1835 г.
|Img_size =
|Background = non_performing_personnel
|Birth_name = Фредерик (Францишек) Шопен
|Alias = Шопен
|Born = {{роден на|1|март|1810}}<br /><small>[[Податотека:Duchy of Warsaw{{државно 11.PNGзнаме|left|22x20px|Знаме на Варшавското војводство]]Полска}} [[Желазова Вола]], [[Варшавско војводствоПолска]]</small>
|Origin =
|Died = {{починал на|17|октомври|1849}}<br /><small>[[Податотека:Flag of France.svg|left|22x20px|Знаме на Франција]] [[Париз]], [[Втора Француска Република|Франција]]</small>
|Instrument =
|Genre = [[Романтистичка музика|Романтизамромантизам]]
|Occupation = [[Композиторкомпозитор]]<br />[[пијанист]]<br />[[Музичкомузичко образование|наставник]]
|Years_active =
|Label =
}}
 
'''Фредерик Шопен''' ([[полски јазик{{lang-pl|полски]]: ''Fryderyk (Franciszek) Chopin'';}}, [[француски јазик{{lang-pl|француски]]: ''Frédéric (François) Chopin'')}}; ([[1 март]] [[1810]]<ref>Некои извори го посочуваат [[22 февруари]] како датум на раѓање; видете [[Фредерик Шопен#Живот|Живот]] за поподробно.</ref>, [[Желазова Вола]]&nbsp;–&nbsp;[[17 октомври]] [[1849]], [[Париз]]) — [[полска|полски]]<ref>Kennedy, Michael. ''Oxford Concise Dictionary of Music'', Oxford, 2004, Четврто здание., стр. 141.</ref> [[композитор]] за [[пијано]] од добата на [[романтистичка музика|романтизмот]]. Се смета за еден од најголемите композитори за пијано на сите времиња.
 
Шопен се родил во селото [[Желазова Вола]] во [[Варшавско војводство|Варшавското војводство]]. Мајка му била полка, а татко му [[Франција|француски]] [[иселеник]]. Во татковината го сметале за [[чудо од дете]], но тој ја напуштил [[Полска]] на 20 годишна возраст и никогаш повеќе не се вратил. Подоцна во [[Париз]] создал кариера како изведувач, учител и композитор и ја прифатил француската варијанта на неговото име „''Фредерик-Франсоа''“. Од 1837 до 1847 бил во бурна врска со француската писателка [[Жорж Санд]]. Секогаш бил со нежно и нарушено здравје, па на 39 годишна ворзаст се разболил од [[туберкулоза]].<ref name="tuberculosis">{{цитирана веб страницанмс|publisher=Fryderyk Chopin |last=Smolenska-Zielinska |first=Barbara | date= |url= http://www.chopin.pl/biografia/index_en.html |title= Chopin — Biography|accessdate= 2006-09-10 }}</ref>
 
Сите Шопенови дела се за пијано (главно соло), и тие се сметаат дека припаѓаат на врвот на репертоарот за пијано. Иако неговата музика се смета за мошне тешка за свирење, неговиот стил дава нагласок на нијанси и експресивна длабочина, а не само на техничка виртуозност. Тој има измислено некои [[музичка форма|музички форми]] како [[балада (музичка форма)|баладата]],<ref name=scholesballade> Scholes, Percy (1938), The Oxford Companion to Music. Article ''Ballade''.</ref> но неговите најзначајни иновации лежат во рамките на постоечките структури како [[пијано соната]]та, [[валцер]]от, [[ноктурно]]то, [[етида]]та, [[импромпту]]то и [[прелудиум]]от. Покрај ова, Шопен бил првиот западен композитор кој го има користено [[Балканска музика|словенскиот фолклор]] во своите композиции; така и до денес неговите [[мазурка|мазурки]] и [[полонеза|полонези]] се камен темелник на полската [[националност|национална]] класична музика.
{{multi-listen end}}
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на композиции од Фредерик Шопен]]
* [[Ламберски дом]]
 
== БелешкиНаводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
== Наводи ==
* ''Chopin's Letters''. Собрал: Henryk Opieński. Превел: E.L. Voynich. New York 1973
* George Marek R. и Maria Gordon-Smith,'' Chopin. A biography''. Harper & Row, New York, San Francisco, London 1978
* {{nl}} {{цитирананаведена книга |last=Bastet |first=Frédéric L. |year=1997 |title=Helse liefde: Biografisch essay over Marie d'Agoult, Frédéric Chopin, Franz Liszt, George Sand | location=Amsterdam| publisher=Querido |isbn=90-214-5157-3 }}
* Eigeldinger, Jean-Jacques, "Chopin vu par ses élèves", Едиц. A LA BACONNIERE
* Michałowski, Kornel/Samson, Jim: "Chopin, Fryderyk Franciszek", Grove Music Online, едиц. L. Macy (Пристапено на [[31 октомври]] [[2006]]), [http://www.grovemusic.com (членски пристап)]
* {{цитирананаведена книга |last=Samson |first=Jim |year=1996 |title=Chopin |location=Oxford |publisher=Oxford University Press |isbn=0-19-816495-5 }}
* {{цитирананаведена книга |last=Siepmann |first=Jeremy |year=1995 |title=Chopin: The Reluctant Romantic |location=London |publisher=Victor Gollancz |isbn=0-575-05692-4 }}
* {{de}} {{цитирананаведена книга |last=Wuest |first=Hans Werner |year=2001 |title=Frédéric Chopin, Briefe und Zeitzeugnisse |location=Cologne |isbn=3-8311-0066-7 }}
 
== Надворешни врски ==
{{Commonsрв|Frédéric Chopin}}
* [http://www.chopinmusic.net/ ''Chopin Music''] - мреж. место и форум за Шопеновата музика, вклучувајќи и снимки, партитури и галерии на слики.
 
{{нормативна контрола|VIAF=71319254|LCCN=n/79/127769|GND=118520539}}
 
{{Романтизам}}
[[Категорија:Починати во 1849 година]]
 
 
{{Link FA|de}}
{{Link FA|es}}
{{Link FA|deno}}
{{Link FA|pt}}
{{Link GA|de}}
{{Link FA|eo}}
{{Link GA|eo}}
{{Link GA|fr}}
{{Link FA|da}}