Разлика помеѓу преработките на „Тасос“

Додадени 18 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Откажано уредувањето 3161175 на уредникот 87.63.80.142 (разговор))
с
{{Инфокутија Населено место
| name = Тасос (Боровец)
| native_name = <small>''Περιφερειακή ενότητα / Δήμος''</small><br>''Θάσου''
| native_name_lang = el
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}), со изворно [[македонски јазик|македонско име]] '''Боровец''' е [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου''), по кое е наречен и островот. Денес е населен со грчко население, за разлика од претходниот мешан етнички состав. Сето [[Македонци|македонско]] население почнало да се чисти уште од [[андарти]]те, а прогонувањето завршило во 1940-тите години.
 
== Информации ==