Разлика помеѓу преработките на „Едмондо де Амичис“

с
Отстрането уредувањето на 95.180.233.16 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 95.180.233.16 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
'''Едмондо Амичис''' ([[1846]] - {{починал на|11|март|1908}}), [[италија]]нски [[писател]] и [[патописец]].
 
Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот.Тој во лектирата срце раскажува за дневник на едно дете.
 
{{Никулец за биографија}}