Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:mercator.jpg|thumb|right|200px|Герард Меркатор]]
'''Герард Меркатор''' ([[5 март]] [[1512]] - [[2 декември]] [[1594]]) бил [[Фламанци|фламански]] [[картограф]]. Роден е во [[Рупелмонд]] во источна [[Фландрија]]. Од [[1552]] живеел во [[ДуизбургДујсбург]]. Познат е како првиот човек којшто го има претставено светот на [[географска карта]].
 
== Биографија и работа ==
Во [[1544]] се активирал како симпатизер на [[Протестантство|Протестантството]], па бил затворен и одлежал казна затвор од 7 месеци.
 
Во [[1552]] се преселил во [[ДуизбургДујсбург]] каде што отворил картографска работилница. Во [[1554]] почнал да изработува шест плочи со географски карти на [[Европа]]. Неговите мотиви од ДуизбургДујсбург не се потполно јасни. Меркатор можеби ја напуштил [[Холандија]] каде што претходно студирал и работел поради религиозни причини, но и со цел да најде универзитет каде што може да се вработи. Тој предавал математика во академското училиште во ДуизбургДујсбург.
 
По изработката на уште неколку карти до [[1564]] година, Герард Меркатор во [[1569]] нацртал нова географска карта на светот на којашто ги одбележал [[копно|копното]] и [[море|морињата]] со паралелни линии.
Меркатор исто така изработувал и глобуси. Во тоа време изработката на глобуси била во подем, а глобусите главно се изработувале од [[дрво]] со коешто се формирало [[форма]] на [[топка]]. Меркатор при изработката на глобуси над дрвото лепел [[географски карти]] коишто ги сечел во средината со што бил обележан [[екватор]]от. Тој ги сечел местата на географските карти со коишто биле обележани половите и така ги лепел на дрвото. При оваа изработка Меркатор користел и водени бои (акварел). Денес се сочувани 22 глобуси изработени од Герард Меркатор.
 
Меркатор починал во [[ДуизбургДујсбург]] како благороден човек. Тој бил погребан во катедралата Сан Салваторе. Некои од неговите дела може да се видат во ДуизбургДујсбург, а поголемиот дел се наоѓаат во [[музеј|музејот]] [[Синт„Св. Никлас]]Никола“ во [[Белгија]].
 
== Надворешни врски ==