Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Следниве окрузи и градови се граничат со Диселдорф (со стрелките на часовникот почнувајќи од север):
[[ДуизбургДујсбург|Град ДуизбургДујсбург]], [[Метман (округ)|Округ Метман]] ([[Ратинген]], [[Метман]], [[Еркрат]], [[Хилден]], [[Лангенфелд, Рајнска област|Лангенфелд]] и [[Монхајм на Рајна|Монхајм]]) и [[Рајн-Крајс Нојс|Округ Нојс]] ([[Дормаген]], [[Нојс]], и [[Мербуш]]).
 
=== Клима ===
{{Geographic location
|Centre = Диселдорф
|North = [[ДуизбургДујсбург]], [[Есен (Германија)|Есен]]
|Northeast = [[Дортмунд]]
|East = [[Вупертал]], [[Касел]]