Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Летна Универзијада - 2009 на Летна универзијада - 2009)
с
{{Олимписка инфокутија
| Име = XXV Летна Универзијадауниверзијада
| Лого =
| Коментар =
| Стадион = [[Белградска арена]]
}}
25. '''XXV Летна Универзијадауниверзијада''' се одржа— [[универзијада]] одржана од [[1 јули|1]] до [[12 јули]] [[2009]] во [[Белград]], [[Србија]]. Церемонијата на свеченото отворање се одржа во [[Белградска арена]], а настанот официјално беше отворен од страна на премиерот на [[Србија]], [[Мирко Цветковиќ]].
 
На Универзијадата учествуваа околу 9.000 учесници од 145 земји, од кои околу 6.300 спортисти, кои настапија во 15 спортови во 461 дисциплина.
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commonscatрв|2009 Summer Universiade}}
* [http://www.universiade-belgrade2009.org/Default.aspx Официјална Интернет презентација]
* [http://www.fisu.net/ Официјално мрежно место]
{{Универзијади}}
 
[[Категорија:Летни Универзијадиуниверзијади|2009]]
[[Категорија:Спорт во Белград]]
[[Категорија:2009 во спортот]]