Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 1983“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Летна Универзијада - 1983 на Летна универзијада - 1983)
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Олимписка инфокутија
| Име = XII Летна Универзијадауниверзијада
| Лого =
| Коментар =
| Стадион = [[Стадион Комонвелт (Едмонтон)|Стадион Комонвелт]]
}}
12. '''XII Летна Универзијадауниверзијада''' се одржала— [[универзијада]] одржана од [[1 јули|1]] до [[12 јули]] [[1983]] [[1983]] во [[Едмонтон]], [[Канада]]. На настанот настапиле над 2.400 спортисти од 73 земји, кои се натпреварувале во 118 дисциплини во 10 спортови.
 
Темна дамка на настанот била трагичната смрт на советскиот скокач во вода [[Сргеј Чалибашвили]], кој обидивајќи се да изведе три и пол салта наназад, со глават удрил во штицата, по што по осум дена починал.
{{Универзијада-никулец}}
 
[[Категорија:Летни Универзијадиуниверзијади|1983]]