Разлика помеѓу преработките на „NGC 1717“

Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|соѕвездие=[[Орион (соѕвездие)|Орион]]
|епоха=Ј2000.0
|ректасцензија=4 hч 58 mм 44 sс
|деклинација=- 0° 28' 40"
|положбен агол=49
|алтернативни ознаки=NGC 1709, MCG 0-13-54, CGCG 394-58, NPM1G -00.0168
}}
'''NGC 1717''' е [[леќеста галаксија]] во соѕвездието [[Орион (соѕвездиоесоѕвездие)|Орион]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1717 се споменува и како NGC 1709, MCG 0-13-54, CGCG 394-58, NPM1G -00.0168.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[15 јануари]] [[1849]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cmсм.
 
== Податоци ==