Разлика помеѓу преработките на „Веројатносен распоред“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|} каде што Σp<sub>i</sub> = 1
 
[[Податотека:Коцки.jpeg|мини|десно|КоцкаКоцки]]
Пример: Фрлање на две коцки, за појавување на страните на коцките означени со 6, случајната променлива X може да ги земе вредностите 0,1 и 2. Веројатноста случајната променлива X да земе некоја од наведните вредности ќе ја означиме со P(X = x<sub>i</sub>) = p<sub>i</sub>. Значи, <br />
[[Податотека:Формули.png|ниеден|центар]]