Разлика помеѓу преработките на „Веројатносен распоред“

с
нема опис на уредувањето
с
 
== Вовед ==
[[Податотека:Standard deviation diagram (decimal comma).svg|мини|десно|Дијаграм на [[стандардно отстапување]] на [[нормален распоред]]]]
За да го дефинираме распоредот на веројатностите за наједноставните случаи, најпрво треба да правиме разлика помеѓу прекинатата и непрекинатата случајна променлива.