Разлика помеѓу преработките на „Студена војна“

с
нема опис на уредувањето
с
с
САД склучиле сојуз со [[Јапонија]] во 1950, и договориле поставување на бројни воени бази на подолг период во Пацификот и во Јапонија.
 
Во 1950 започнала [[Корејска војна|Корејската војна]] во која Кина и СССР го помагале Северот, а САД истовариле војници кои го помагале Југот. Војната завршила во 1953 со поделба на територијата на КореаКореја која трае до денес.
 
== 1953-1962 ==