Емпедокле: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.275 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q83375 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox philosopher
[[Податотека:Empedocles in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg|thumb|mini|Емпедокле]]
|region = Western Philosophy
|era = [[Претсократовци|Претсократова филозофија]]
[[Податотека:|image = Empedocles in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg|thumb|mini|Емпедокле]]
|caption = Емпедокле, гравура од XVII век
|name = Емпедокле
|birth_date = 490 п.н.е.
|birth_place = [[Агриџенто]], [[Сицилија]]
|death_date = 430 п.н.е. (на околу 60 години)
|death_place = [[Етна]], Сицилија
|school_tradition = [[Плиралистичка школа]]
|main_interests = [[Космогенеза]] и [[Онтологија]]
|influences = [[Парменид]], [[Питагорејци]]
|influenced = [[Горгија]] од Леонтин, [[Аристотел]], [[Лукрециј]], [[Фридрих Ниче]]
|notable_ideas = [[Материјата]] е составена од четири елементи: [[вода (елемент)|вода]], [[земја (елемент)|земја]], [[воздух (елемент)|воздух]] и [[оган (елемент)|оган]]<br>The cosmic principles of [[Philotes (mythology)|Philotes]] ("Love") and [[Neikea|Neikos]] ("Repulsion")<ref>Frank Reynolds, David Tracy (eds.), [http://books.google.gr/books?id=XdHPgPmSgYEC&dq= ''Myth and Philosophy''], SUNY Press, 1990, p. 99.</ref>
}}
 
'''Емпедокле''' (490-430 година п.н.е.) бил старогрчки филозоф, научник, физиолог и верски учител. Бил жител на градот [[Агригент]], грчки град на [[Сицилија]], носел златен, лавров венец и бронзени сандали. Бил проучен исцелител и извонреден говорник; [[Аристотел]] го опишал „како татко на говорништвото“. {{PAGENAME}} бил најпознат по убедувањето дека сите материи се состојат од четири елементи - [[оган|огнот]], [[воздух]]от, [[земја]]та и [[вода]]та, кои ги спојуваат и ги раздвојуваат персонификуваните косимчки сили на [[љубов]]та и раздорот. Верувал во [[реинкарнација]]та и тврдел дека е божествено битие. Според преданието, умрел фрлајќи се во пламенот на [[Етна]], додека се обидувал да докаже дека ќе се врати како бог.
==Извор==
{{ЕнцОпштаНаука}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{филозофија-никулец}}