Разлика помеѓу преработките на „Лондонска кула“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q62378 (translate me))
с
 
Најпознати личности од историјата на Англија, кои биле затвореници или биле егзекутирани во оваа кула се:
* [[Едвард I]], кој лежел во затворотзатворен од 1296 до 1299 година.
* [[ЖанЈован II Добриот]], крал на Франција
* [[Хенри VI]], кој бил убие во затворот на 21 мај 1471 година.
* [[Едвард V]], заедно со неговиот брат, за кои се смета дека биле убиени во кулата
* [[Томас Мор]], погубен поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот [[Хенри VIII]] да ја одвои Англиканската Црква од Римската католичка црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар<ref>http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/sightsandstories/buildinghistory/tudors.aspx</ref>
* [[Ана Болејн]], кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1536 година под сомнение за државна измама
* [[Катерина Хауард]], кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1542 година
* [[Едвард Симор]], брат на [[Џејн Симор]]
 
== Наводи ==