Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Музејот на Монмартр се наоѓа во куќата во која сликарот [[Морис Утрило]] живеел и работел во едно студио на вториот кат. Павилјонот во задниот дел на дворот на куќата е најстариот хотел на Монмартр а еден од неговите први сопственици бил Клод Роз, познат и како Клод од Розимонд, којшто го купил во 1680. Роз бил актерот кој го заменил [[Молиер]], и кој, исто како неговиот претходник, умрел на сцената. Таа куќа била и првата адреса на [[Пјер Огист Реноар]] а и многу други личности минале низ неа.
 
Токму на врвот на ридот, [[Просторот Дали]] го прикажува делото на [[Надреализам|надреалист]]от [[Салвадор Дали]]. Туристите го посетуваат Монмартр да го почувствуваат духот на времето и на уличното сликарство на [[Place du Tertre]]. Многу уметници почиваат на [[Гробиштата на Монмартр]] и на [[Гробиштата Сент-Винсен Венсен]].
 
Филмот ''[[Амелија]]'' е снимен токму тука, во овој питорескен кварт.
Долу кон југозапад се наоѓа [[Пигал]]. Таа област денес, е позната по широката распоространетост на [[секс шоп]]ови и е место на [[проституција]].
 
На улицата Сент-Винсент Венсен има мал [[виноград]] кој ја продолжува старата традиција на производство на вино на Монмартр. Производството на вино е околу 500 литри годишно.<ref>[http://www.montmartre-guide.com/hi/histoire-et-lieux-celebres-de-montmartre/i6/la-vigne-de-montmartre.html Information on the Clos Montmartre by Syndicat d'Initiative], retrieved 2008-09-26</ref>
 
== Познати личности родени на Монмартр ==