Разлика помеѓу преработките на „Џанг Хенг“

Додадени 1.028 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q197206 (translate me))
{{Infobox scientist
[[Податотека:Zhang Heng.jpg|thumb|mini|Кинеска поштенска марка со ликот на Џанг Хенг]]
|name = Џанг Хенг<br><small>{{lang|zh|張衡}}</small>
|image = Zhang Heng.jpg
|image_size =
|caption = Поштенска марка со ликот на Џанг Хенг од 1955
|birth_date = 78
|birth_place = [[Нанјанг]], [[Кина]]
|residence = [[Нанјанг]], [[Луојанг]]
|death_date = {{death year and age|139|78}}
|death_place = [[Луојанг]], [[Кина]]
|field = [[астрономија]], [[математика]], [[сеизмологија]], [[хидраулика]], [[географија]], [[етнографија]], [[математичко инженерство]], [[Кински календар|календарско сметање]], [[метафизика]], [[поезија]]
|known_for = [[Сеизмометар]], [[Пи|пресметувањето на Пи]], [[Форма на Универзумот|модел на Универзумот]], теориите за [[Затемнување на Месечината|затемнувањето на Месечината]] и [[Затемнување на Сонцето|Сонцето]]
|religion = [[Даоизам]]
}}
 
'''Џанг Хенг''' ({{роден|||78}} -{{починал|||139}}) бил кинески [[астроном]].