Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 84 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q13950 (translate me))
сНема опис на уредувањето
Историската [[Провинции во Франција|провинција]] [[Пикардија (провинција)|Пикардија]] се протегала северно од Нојон до [[Кале]], низ целиот департман [[Сома (департман)|Сона]] и северно од департманот [[Ена (департман)|Ена]]. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.
 
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па де Кале]], но ги вклучува краевите (''земјитеpays'' (pays) [[Бовези]], Валоа, Нојоне, ЛаоноаЛан, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Ен (департман)|Ен]] и [[Оаз]].
 
==Географија==
*[[Компиењ]]
*[[Креј]]
*[[ЛаонЛан]]
*[[Сен Квентен (Ена)|Сен Квентен]]
*[[Соасон]]