Бранислав Ивановиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(обновување)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| name = Бранислав ИвановичИвановиќ
| image = [[File:Branislav Ivanović.jpg|220px]]
| caption = Бранислав ИвановичИвановиќ
| fullname = Бранислав ИвановичИвановиќ
| birth_date = {{Birth date and age|1984|2|22|df=y}}
| birth_place = [[Сремска Митровица]], [[СФРЈ]]
| years3 = 2003–2006 | clubs3 = [[ОФК Београд]] | caps3 = 55 | goals3 = 5
| years4 = 2006–2008 | clubs4 = [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]] | caps4 = 54 | goals4 = 5
| years5 = 2008– | clubs5 = [[Челзи]] | caps5 = 140165 | goals5 = 1316
| nationalyears1 = 2003–2007 | nationalteam1 = [[Национален фудбалски тим на Србија до 21 година|Србија U-21]] | nationalcaps1 = 38 | nationalgoals1 = 4
| nationalyears2 = 2005– | nationalteam2 = [[Национален фудбалски тим на Србија|Србија]] | nationalcaps2 = 60 | nationalgoals2 = 7
 
'''Бранислав Ивановиќ''' (роден на {{роден на|22|февруари|1984}}) е [[Србија|српски]] фудбалер и капитен на српскиот национален фудбалски тим кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек.
Бранислав неговата кариера ја почна во [[Србија]], играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и [[ОФК Београд]]. Потоа тој се преселипреселил во [[Русија]] каде што играл за [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]]. После две поминати години во [[Москва]] тој се преселил во [[Челзи]]. Тој играшеиграл за Србија на нивниот прв интернационален турнир, [[Светско првенство во фудбал 2010|Светското фудбалско првенство 2010]].
ИвановичИвановиќ бешебил избран за десен бек на сезоната за [[ФА Премиер лига|Премиер лигата]] во сезоната 2009-2010 кога [[Челзи]] ја освоиосвоил лига титулата и [[ФА Куп|ФА Купот]] во [[2010]].
 
Бранислав е роден во [[Сремска митровица]], а неговитенегови родители се Раде и Славица.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ивановиќ}}