Разлика помеѓу преработките на „Струшки вечери на поезијата“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| website = [http://www.svp.org.mk/ svp.org.mk]
}}
[[Податотека:Mostovi_struga.jpg|right|thumb|300px|Мостови, поетско читање во рамките на манифестацијата]]
'''Струшките вечери на поезијата''' — најголемата светска [[поезија|поетска]] [[манифестација]] што се одржува секоја година во градот [[Струга]]. Манифестацијата е основно одбележје на градот како туристички центар и на неа присуствуваат најмалку 200 светски [[поет]]и. На поетскиот фестивал меѓу другото, се доделуваат и најголемото признание за целокупна поетска дејност, „[[Златен венец]]“, и наградата „[[Браќа Миладиновци]]“ за најдобра поетска книга на [[македонски јазик]]. Сегашен претседател на организацијата е [[Славе Ѓорѓо Димоски]].