Разлика помеѓу преработките на „Кардиналност“

с
(Создадена страница со: '''Кардиналност''' ('''моќност''') — поим за бројноста на елемент (математика)|членовит...)
 
 
==Кардинални броеви==
[[Податотека:Countable.vs.Continuum-Decimal commas.svg|мини|десно|250п|Споредба на преброива наспроти континуумска кардиналност]]
{{Главна|Кардинален број}}