Елемент (математика): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q379825 (translate me))
сНема опис на уредувањето
Во [[математика]]та, '''елементЕлемент''' или '''член''' на едно [[множество]] е некоја единица или предмет од каквишто се состои множествотоедно [[множество]].
 
== Множества ==