Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал во текот на речиси целото владеење на [[Луј XV]].
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|лево|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
Во 1754 г. Габриел почнал да работи на симетричните палатијални фасади на зданијата што ја образуваат северната меѓа на тогашниот плоштад „Луј XV“ (сегашен плоштад „[[Плоштад Конкорд|плоштад Конкорд]]) во Париз, завршувајќи ги во 1763. Зданието десно служело како складиште за кралската покуќнина (''mobilier de la couronne''), со луксузно сместување за управникот. Од 1789 наваму во зданието е сместен [[адмиралштаб]]от.
 
Габриеловата воздржаност во планирањето и детаљите претставувала движечка сила во преодот од [[рококо]] во [[неокласична архитектура|неокласицизмот]]. Во текот на четири децении Габриел бил единствениот одговорен за изградба во Версај (објект во поново време наречен „Габриелово крило“), но и за постојаната преработка на одаите во Версај. Неговиот „[[Мал Тријанон]]“ претставува бисер на францускиот класицизам.
== Поважни дела ==
[[Податотека:Bordeaux - Place de la Bourse 2009-06-29.jpg|thumb|Палатата на берзата во [[Бордо]]]]
* Доградбадоградба и преработка на дворецот [[Шоази (дворец)|Шоази]] (1740-1777);
* [[Компјењски замок]] (од 1750);
* [[Битаров павилјон]] (1750) во [[Ла Сел-Сен-Клу]] (кај Париз);
* Палата на берзата, [[Бордо]] (1755) (како Кралски дворец);
* Доградбадоградба на [[Менарски дворец|Менарскиот дворец]] (1760-1764) за [[Мадам де Помпадур]];
* [[Мал Тријанон]] во [[Версајски дворец|Версај]] (1762-1768);
* [[Воена школа (Париз)|Воената школа]] на Марсовото Поле во Париз;
* [[Версајска опера|Операта]] на [[Версајски дворец|Версајскиот дворец]] (1769-70);
* плоштадот „[[Плоштадплоштад Конкорд|Конкорд]] (како плоштад „Луј XV“, 1772);
* [[Француска морнарица|Адмиралштабот]] на Франција, на плоштадот Конкорд„Конкорд“ (1775);
* Зданиетозданието „[[Кријон]]“ на плоштадот Конкорд„Конкорд“.
 
== Поврзано ==
* [[Версајска опера]];
* [[Плоштад Конкорд|Плоштад „Конкорд“]].
 
== Литература ==