Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q352451 (translate me))
с
[[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж Жак Габриел од сликарот [[Жан Батист Грез]]]]
'''Анж Жак Габриел''' ([[француски јазик|француски]]: ''Ange-Jacques Gabriel''; [[23 октомври]] [[1698]] — [[4 јануари]] [[1782]]) бил истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателен во својата генерација, којшто бил главен архитект на дворот на кралот [[Луј XV]], стекнувајќи се со чинот на [[Прв кралски артхитект]]. Тој бил еден од најзначајните претставници на француската [[класична архитектура]].
 
== Биографија ==