Зауер (река): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 26 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q158847 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Зауер''' е [[река]] која тече низ [[Западна Европа|западноевропските]] држави [[Белгија]], [[Германија]] и [[Луксембург]]. Извира во југоисточна Белгија во близина на Vaux-sur-Sûre, во [[Ардени|Ардените]].
 
Оваа река ја прави границата помеѓу Белгија и Луксембург 13 [[Километар|км]] северно од [[Мартеланж]]. Западно од [[Еш сир Зауер]] се влева во вештачкото езеро - [[Горно езеро Зауер]]. По своето течение низ [[Етелбрек]] и [[Дикирх]], реката Зауер ја прави границата помеѓу Луксембург и Германија. Во последните 50 [[Километар|км]] од својот ток, минува низ