Разлика помеѓу преработките на „Ултразвук“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q162564 (translate me))
=== Електрострикција ===
 
Најраспространетиот генератор на ултразвук е кварцниот генератор, чија работа е базирана на таканаречен пиезоелектричен ефект. Тоа е појава кога на некои кристали се јавува електрична поларизација кога присилно се врши еластична деформација. Наместо да се делува со сила, може да се користи и обратен ефект – електрострикција- со ставање на плочи и наизменично електрично поле на многу висока фрекфенција. Кога фрекфенцијата со наизменичниот напон ке се поклопи со сопствената фрекфенција на плочите, настапува резонанција. По резонанцијата, плочата јако удира ипроизведува ултразвучни влдабнатини наречени амплитуди. џааџ
 
=== Магнетострикција ===
Анонимен корисник