Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ресен“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|површина=
}}
[[Податотека:St Kiril i Metodiy Resen Dame.jpg|мини|деснолево|Прославата при осветувањето на црквата „Св. Кирил и Методиј“. Меѓу народот што прославува се наоѓа и [[Даме Груев]]]]
 
'''Црквата Свети Кирил и Методиј''' се наоѓа во градот [[Ресен]], [[Република Македонија]]. Осветувањето на црквата „Свети Кирил и Методиј“ во август 1894 година послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на [[Ресенско советување|Ресенското советување]].