Разлика помеѓу преработките на „Галилео Галилеј“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Галилео Галилеј''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Galileo Galilei''; {{роден на|15|февруари|1564}} во {{роден во|Пиза}} - {{починал на|8|јануари|1642}}, [[Арчетри]]) — [[Тоскана|тоскански]] [[астрономија|астроном]], [[филозоф]] и [[физика|физичар]] кој е поврзуван со [[Научна револуција|научната револуција]].
 
Се смета дека го изумил [[Телескоптелескоп]]от, еги само дел од останатите негови достигнувања меѓу кои се и откривањето наоткрил првиот и вториот закон за движењето и промоцијатаги наширел [[Никола Коперник|Коперниковите]] погледи за поставеноста на соларниот[[Сончев систем|Сончевиот систем]]. Често Галилео е нарекуван и „татко на модернатасовремената астрономија“, или „татко на науката“.
 
Поради своите откритија Галилеј доаѓа во судир со [[Инквизиција]]та, при што е принуден да се откаже од своите ставови.