Разлика помеѓу преработките на „Гепард“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
(Script) File renamed: File:Panther & cheetah.pngFile:Leopard & cheetah.png File renaming criterion #3: Correct misleading names into accurate ones.the panther wikipedia article (actually disam...
с (Отстрането уредувањето на 31.11.94.142 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
с ((Script) File renamed: File:Panther & cheetah.pngFile:Leopard & cheetah.png File renaming criterion #3: Correct misleading names into accurate ones.the panther wikipedia article (actually disam...)
 
Некои гепарди имаат ретка [[мутација]] на крзното од поголеми, споени точки. Познати како “кралски гепарди”, некогаш се мислело дека се посебен подвид, но всушност се Африкански гепарди; нивното необично крзно е резултат на единствен рецесивен ген.
[[File:PantherLeopard & cheetah.png|thumb|left|200px|Споредбена илустрација на леопард(лево) и гепард(десно).]]
Шепите на гепардот имаат полу-вовлечливи [[канџи]], кои му нудат поголема контрола во неговите замави со голема брзина. Структурата на [[лигамент]]ите во неговите канџи е иста како и на гругите мачки; единствено му недостига обвивката од кожа и крзно која е присутна во други видови и затоа канџите му се секогаш видливи.
 
126

уредувања