Разлика помеѓу преработките на „Женевско Езеро“

Додадени 1.070 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6403 (translate me))
{{Infobox lake
[[Image:Boats Lake Geneva.jpg|thumb|Женевското Езеро.]]
|lake_name = Женевско Езеро
|image_lake = Genfersee satellit.jpg
|caption_lake = сателитска снимка
|image_bathymetry =
|caption_bathymetry =
|location = Швајцарија, Франција
|coords = {{Coord|46|26|N|6|33|E|type:waterbody_scale:500000|display=inline,title}}
|lake type = [[Ледничко езеро]]
|inflow = [[Рона]], [[Дранс]]
|outflow = [[Рона]]
|residence_time = 11.4 години
|catchment = 7975 km²
|basin_countries = Швајцарија, Франција
|length = {{convert|73|km|mi|abbr=on}}
|width = {{convert|14|km|mi|abbr=on}}
|area = 580.03 km²
|depth = {{convert|154.4|m|ft|abbr=off}}
|max-depth = {{convert|310|m|ft|abbr=off}}
|volume = 89 km³
|shore =
|elevation = {{convert|372|m|ft|abbr=on}}
|islands = Ил де Пелиз, [[Шато де Чиљон]], Ил де Салањон, [[Ил де ла Харп]], Ил Росо, Ил де Чојс
|cities = [[Женева]] (ШВА), [[Лозано]] (ШВА), [[Евијан]] (ФРА), [[Монтро]] (ШВА), [[Тонон]] (ФРА), [[Вевеј]] (ШВА)
}}
 
'''Женевското Езеро''' ([[француски]]. ''Lac Léman'' или ''Lac de Genève''; [[германски]]. ''Genfersee'') е најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се [[Женева]] и [[Лозана]]. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.<ref>[http://www.rhone-geneve.ch/sousindicateur.php?ID_indicateur=9&ID_domaine=2&ID_sousindicateur=40&typecat= Seujet / Lac Léman] rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20</ref>