Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 95.180.130.30) и вратена ревизијата 3131032 на Buli)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Општина Кратово''' се наоѓаопштина во северниот дел на [[Источна Македонија]]. Општината лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓа и праисториската вселенска обсерваторија [[Кокино (локалитет)|Кокино]] (од неолитот) и неколку антички рудници за злато од Римскиот период. Градоначалник на општината е Мите Андоновски.
 
{{Мак-никулец}}