Разлика помеѓу преработките на „Државна химна“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 116 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23691 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Национална химна''' е патриотска [[музичка композиција]], која потсетува и се повикува на историјата, традицијата и борбата на народот на една земја, која е признаена од владата на една земја како официјална национална композиција, или конвенција преку широка употреба помеѓу народот.
 
Химните станале значајни во [[Европа]] во 19 век, се претпоставува дека најстарата е [[Холандија|Холандска]] под името Вилхемлус ([[англиски јазик|англиски]]: Њилхелмус), таа е напишана помеѓу [[1568]] и [[1572]], за време траење на [[80 годишната војна]]. Со подемот на концептот на национална држава во 19 и 20 век, поголемиот дел од нациите прифаќаат и химни како исказ на нивното национално чувство. Заради колонијалното влијание на Европа и други територии во светот компонираат и прифаќаат музички нумери како национални химни. Само мал број држави имаат химни кои се различни од европскиот концепт и се поврзани со старите традиции и вредности во нивните општества како на пример, [[Јапонија]], [[Костарика]], [[Иран]], [[Шри Ланка]], и [[Мајанмар]].