Разлика помеѓу преработките на „Куп на шампиони 1976/77“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Куп на Шампиони 1976/77''' било 22-то издание на [[Лига на Шампиони|Купот на Шампионите]], најсилnoto [[Европа|европско]] клупско [[фудбал]]ско натпреварување.
 
Финалето е одиграно на 25 мај 1977 на [[Стадион Олимпико|стадионот Олимпико]] во [[Рим]], каде што [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] со резултат 3:1 ја победил [[ФК Борусија Минхенгладбах|Борусија Минхенгладбах]], со тоа освојувајќи ја својата прва титула во Купот на Шампионите. [[ФК Динамо Киев|Динамо Киев]] во четвртфиналето го елиминирал [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]], освојувач на Купот од претходните три сезони.