Разлика помеѓу преработките на „Девствени Острови“

нема опис на уредувањето
 
Подоцна, на [[остров]]ите беа доведени црни [[робови]] од [[Африка]] за работа на плантажите. Денес, нивните потомци се мнозинство на [[остров]]ите. [[Данска]] својот дел на [[остров]]ите го продаде на [[САД]] во [[1917]] година. Најголеми острови во американскиот дел се: [[Сент Томас]], [[Сент Крој]] и [[Сент Џон]], додека пак во британскиот дел се: [[Тортола]], [[Вирџин Горда]], [[Анегада]] и [[Јост ван Дајк]]. [[Остров]]ите се релативно мали со население од околу 110.000. Главна стопанска гранка е [[туризам|туризмот]].
 
== Поврзано ==
* [[Британските Девствени Острови]]
* [[Американските Девствени Острови]]
* [[Шпански Девствени Острови]]
* [[Холандски Девствени Острови]]
 
[[Категорија:Географија на Британските Девствени Острови]]