Јарослав Сајферт: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:Чешки поети; додадена Категорија:Чешки писатели со помош на HotCat)
Нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
 
[[Податотека:Jaroslav Seifert 1931.jpg|мини|Сајферт со својата ќерка Јана, 1931 година]]
 
'''Јарослав Сајферт''' (23 септември [[1901 |1901]], [[Прага |Прага]]- 10 јануари [[1986 |1986]], [[Прага |Прага]], [[Чешка |Чешка]])<ref>Преводи на книги од добитници на Нобелова награда за литература, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> бил чешки поет, добитник на Нобелова награда за литература во 1984 година за поезија.