Јарослав Сајферт: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
 
[[Податотека:Jaroslav Seifert 1931.jpg|мини]]
 
'''Јарослав САЈФЕРТСајферт''' (23 септември [[1901 |1901]], [[Прага |Прага]]- 10 јануари [[1986 |1986]], [[Прага |Прага]], [[Чешка |Чешка]]).<ref>Преводи на книги од добитници на Нобелова награда за литература, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Тој бил чешки поет, добитник на Нобелова награда за литература во 1984 година за поезија.
 
==Биографија==
Работел како новинар.
 
==Творештво==
 
Започнал со револуционерна поезија, исполнета со романтизам, но подоцна, од 1923 година се ангажирал со поетизмот- „Ништо освен љубов“.<br />
Вдахновен од Аполинер и Кокто, тој ја изразувал емоционалната функција на уметноста:
==Награди и признанија==
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{Нобелова награда за литература 1976-2000}}
 
[[Категорија: Добитници на Нобелова награда за литература]]