Разлика помеѓу преработките на „Гернроде/Харц“

Додадени 483 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Гернроде/Харц''' ({{lang-de|Gernrode/Harz}}) е— поранешна [[општинска заедница]] во округот [[Харц (округ)|Харц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Седиштето на општинската заедница ебило во Гернроде. Помеѓу 1 јануари 2011 и 19 февруари 2013 била распуштена откако нејзините членови станале дел од градот [[Кведлинбург]].<ref>[http://st.juris.de/st/HarzGemNeuglG_ST_P3.htm Gesetz über die Neugliederung der Gemeinden im Land Sachsen-Anhalt den Landkreis Harz betreffend] (GemNeuglG HZ, §3)</ref> На крај била конечно распуштена на 1 јануари 2014.
 
Општинската заедница Гернроде/Харц се состоисостоела од следниве општини:
 
# [[Бад Зудероде]]
# [[Ридер]]
 
== Наводи ==
{{Општински заедници (Саксонија-Анхалт)}}
{{наводи}}
 
{{Харц-никулец}}
 
{{coord|51|43|N|11|08|E|region:DE-ST_type:adm2nd_source:dewiki|display=title}}
 
[[Категорија:ОпштинскиПоранешни општински заедници во Саксонија-Анхалт]]