Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Додадени 46 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|years=1861–76}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски турски јазик|османлиски]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz''; {{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) — триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 1861 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Бил син на [[Махмуд II]] и султанијата [[Пертевнијал султан|Пертевнијал]].
 
== Управување ==