Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|years=1861–76}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски јазик]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz''; {{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) — триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 1861 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Тој билБил син на [[Махмуд II]] и [[Пертевнијал султан]].
 
== Управување ==
 
Уште пред да дојде на тронотпрестолот во [[1857]] година му се родил син Јусуф Изедин. Во периодот од 1861 до 1871 година продолжил да ги спроведува реформите од Танзиматот на чело со неговите главни министри Мехмед Фуад Паша и Мехмед Емин Али Паша. Новата административна поделба на империјата односно воведувањето на вилаетите била направена во 1864 година а Државниот совет во 1868 година. Во 1861 година [[Истанбулски универзитет|Истанбулскиот универзитет]] бил организиран во модерна академска институција.
 
Абдул Азис одржувал добри односи со Втората француска република и Велика Британија. Во 1867 година тој станал првиот отомански султан кој бил во посета на Западна Европа. Неговата посета била во Обединетото Кралство каде бил прогласен за Витез на Подвеската од кралица Викторија. Во 1869 година присуствувал на oтварањето на [[Суецки канал|Суецкиот канал]].