Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q151500 (translate me))
с
|years=1861–76}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски јазик]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz''); ({{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 1861 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Тој бил син на [[Махмуд II]] и [[Пертевнијал султан]].
 
== Управување ==