Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
с
== Археолошки истражувања ==
 
Археолошки истражувања на Плаошник се вршени повремено во текот на [[20 век]], а од [[1999]], се вршат континуирано и систематично. Главно наодите можат да се поделат на предклиментов период кој го опфаќа периодот од праисторијата до 9.век, и климентов период кој започнува од [[893]]. година кога Св. Климент Охридски ја изградил црквата Свети Пантелејмон, па сѐ до заземањето на Охрид од страна на [[Отоманското царство|турцитеТурците]] во [[15 век]].
 
=== Климентов период ===