Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Ред 2:
[[Податотека:Nazi Swastika.svg|thumb|160px|right|Препознатливиот симбол (свастика) на [[Нацистичка Германија|Третиот Рајх]].]]
[[Податотека:Svastina na mozaicite vo blizina na Plaosnik.JPG|thumb|200px|left|Свастика како дел од мозаиците во близина на црквата Св. Климент и Пантелејмон на Плаошник, Охрид.]]
'''Кукест крст''' ([[германски јазик|германски]]: ''Hakenkreuz'') или '''свастика''' ([[санскрит]]: ''स्वास्तिक'') е [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] и свртен надесно (卐) или налево (卍). Изразот потекнува од [[санскрит]]скиот збор „свасти“, што значи добробит. [[Тајландски поздрав|Тајландскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку [[деванагари]] азбуки. Исто така е дел и од современиот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].