Разлика помеѓу преработките на „Фондација Викимедија“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q180)
'''Фондацијата Викимедија''' ({{lang-en|Wikimedia Foundation Inc.}}) е организацијата покровител на [http://wikipedia.org/ Википедија], [http://wiktionary.org/ Викиречник], [http://wikiquote.org/ Викицитат], [http://wikibooks.org/ Викикниги], [http://wikisource.org/ Викиизвор], [http://sep11.wikipedia.org/ In Memoriam 9/11], [http://commons.wikipedia.org/ Заедничка ризница], [http://species.wikipedia.org/wiki/ Викивидови], [http://wikinews.org/ Викивести], и [[Nupedia]] (затворен проект). Фондацијата е непрофитна организација регистрирани по законите на [[Флорида]], [[Соединети Американски Држави|САД]]. Нејзиното постоење е официјално обзнането од страна на поранешниот извршен директор на Бомис и соосновач на Википедија [[Џими Велс]] на [[20 јуни]] [[2003]] [http://mail.wikipedia.org/pipermail/wikipedia-l/2003-June/010690.html].
 
ЛокалеенЛокален огранок на Викимедија во [[Македонија]] е [[Викимедија Македонија]].
 
== Локални ограноци ==