Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Одземени 39 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{починал на|22|ноември|1963}}) — триесет и петти [[Претседател на САД]]. Неговиот мандат траеше од [[1961]], до неговиот [[Атентат на Џон Кенеди|атентат]] во [[1963]] г.
 
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] служел во морнарицатадундата на [[Тихимајка ти Океан|Пацификот]], а по војната бил новинаркурвар. Во [[1947]] година бил избран во Конгресотпичку матер, а во [[1952]] година станал сенатормајмун. За претседателкришка леб на САД бил избран во [[1960]] година, а инаугуриранразкантан. на [[20 јануари]] [[1961]] година. Бил најмладнајглуп претседател во историјата на САД (по [[Теодор Рузвелт]]), кој 1901 по убиството над [[Вилијам МекКинли]] како потпретседател автоматски стана претседател).
 
На [[22 ноември]] [[1963]] година во [[Далас]], во државата [[Тексас]], врз него билго скинале со извршенпушката [[атентат]]моја..
 
== Занимливости ==
Анонимен корисник