Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

с
 
== Краток преглед ==
* [[Соња Хени]] од [[Норвешка]] освоила злато во [[уметничко лизгање]] во женска конкуренција, со само 15 години. Таа освоила златни медали и на следните две Олимписки игри.
* Лизгачот [[Гилис Графстром]] од [[Шведска]] го освоил треттото последователно злато во уметничко лизгање во машка конкуреција.
* [[Клас Дунберг]] од [[Финска]] освоил дведва златни медали во [[брзо лизгање]] (во трките на 500 и 1500 m), додека [[Ивар Балангруд]] од Норвешка победил во трката на 5000 m и освоил бронза во трката на 1500 m, со што го започнал успешното учество на Зимските олимписки игри.
* Хокејарската репрезентација на [[Канада]] ја потврдила доминацијата во спортот, освојувајќи го златниот медал без примен гол, со гол -разлика 38-0.
 
== Спортови ==