Жан Калвин: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Portrait john calvin.jpg|thumb|right|Жан Калвин]]
'''[[Жан Калвин]]''' ({{роден на|10|јули|1509}} - {{роден на|2227|мај|1564}}), верски [[реформатор]], основач на [[Калвинизам|калвинистичката протестантска црква]]. Протеран од Франција, заминал во [[Швајцарија]] и Женева ја претворил во град-црква. Тој вовел строги норми: ги намалил забавите и театарските претстави, забранил жените да носат обетки и свилени фустани итн. Имотите на манастирите ги конфискувал. Следбениците на Калвиновото учење беа [[хугеноти]]те во [[Франција]], а во [[Англија]] - [[пуританизам|пуританците]]. Починал во [[Женева]], на [[2227 мај]] [[1564]] година.
 
{{Никулец за биографија}}
3

уредувања