Владимир Филиповиќ: Разлика помеѓу преработките

[непроверена преработка][непроверена преработка]
Својата професионална кариера ја започнал во Здравље-Лесковац во 2001 год. Има настапувано за КК Работнички од Скопје од 2006 до 2010, каде забележал доста големи успеси во 2006 и 2010, која ја освоија македонската прва лига, во 2009 играле финале во БИБЛ (балканската лига) и го освоиле второто место т.е сребрен медал. Ова е всушност и најуспешната година во кариерата на Филиповиќ, а во 2011 го освојуваат купот на Македонија. 2010 е година кога тој ги предводи своите соиграчи и е еден од најзаслужните за победата на Работнички за шампион на Македонија. Филиповиќ во КК Работнички поминува најголем дел од својата кариера, а воедно и најубавите години од животот ги поминува со скопскиот 14 кратен шампион. Во 2010/2011, Филиповиќ заминува во КК Овче Поле од Свети Николе каде исто така ја добива честа да биде капитен на тимот. Овде останува само една полусезона, а на полусезоната се враќа во КК Работнички и игра финале и стануваат вицешампиони на Македонија.
 
2011/2012 доаѓа во КК Лирија од Скопје каде исто така останува само една сезона, а наредната 2012/2013 потпишува за КК Кожув од Гевгелија каде играиграа финале но загубија и се најдоа на второто место во македонската кошарка или како вице шампиони.
 
== Првиот трофеј на Владимир Филиповиќ ==
Анонимен корисник