Разлика помеѓу преработките на „Дмитриј Иванович Менделеев“

с
Отстрането уредувањето на 217.196.207.165 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
(Димитриј Менделеев)
с (Отстрането уредувањето на 217.196.207.165 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox scientist
|name = Дмитриј Менделеев
|image = DIMendeleevCab.jpg
|caption = Дмитриј Менделеев во 1897
|birth_date = {{birth date|1834|2|8|df=yes}}
|birth_place = Тоболск, [[Руска империја]]
|death_date = {{death date and age|1907|2|2|1834|2|8|df=yes}}
|death_place = [[Санкт Петербург]], [[Руска империја]]
|nationality = [[Руси|Русин]]
|fields = [[Хемија]], физика и сличните области
|workplaces =
|alma_mater =
|doctoral_advisor =
|academic_advisors =
|doctoral_students =
|notable_students =
|known_for = Измислување на [[периоден систем на елементите|периодниот систем]] на хемиските елементи
|influences =
|influenced =
|religion =
|signature =
}}
'''Дмитриј Иванович Менделеев''' ([[Тоболск - Сибир]], {{роден на|8|февруари|1834}} - [[Петроград]], {{починал на|2|февруари|1907}}) бил руски [[хемичар]], еден од најпознатите научници од оваа област. Тој е создавач на [[Периоден систем|Периодниот систем]] на хемиските елементи. Покрај со хемијата, тој се занимавал и со истражувања од областа на [[Економија|економијата]].
 
== Живот ==
 
[[Податотека:Mendelejevs periodiska system 1871.png|мини|лево|500п|Периоден систем на Менделеев од 1871 година]]
 
 
by:Adrian [pince] i Andrej
 
== Периоден систем на елементите ==
49

уредувања