Разлика помеѓу преработките на „Давид де ла Фуенте“

нема опис на уредувањето
| proteams = Вини Калдирола<br />{{ct|FUJ|2004}}<br />{{ct|AST|2010}}<br />{{ct|FOT|2011}}<br />{{ct|CJR|2012}}<br />{{ct|TKS|2013}}
| majorwins = Тур де Франс, награда за издржливост (2006)<br>ГП Мигуел Индуран (2009)
| updated = 163 декемврифевруари 20132014
}}
 
'''Давид де ла Фуенте Расилја''' ({{lang-es|David de la Fuente Rasilla}}; р. {{роден|4|мај|1981}} во [[Реиноса]], [[Кантабрија]]) — [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]]., Тојкој вози за велосипедскатапрофесионалната континентална екипа {{ct|KTS}}, напуштајќи ја {{ct|CJR|2012}} по сезоната 2012.<ref>{{цитирана веб страница нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/de-la-fuente-completes-caja-rural-roster-for-2012?ns_campaign=news&ns_mchannel=rss&ns_source=cyclingnews&ns_linkname=0&ns_fee=0|title= Де ла Фуенте оди за Каха Рурал за 2012 |publisher=Cyclingnews.com |date= |accessdate=4 јануари 2012}}</ref> Де ла Фуенте водел во планинскиот пласман на [[Тур де Франс 2006]] повеќе етапи, добивајќи ја точкастата маичка на етапата 2 и потоа повторно на етапата 11, сè додека [[Михаел Расмусен]] не го презел водството во натпреварувањето. Поради неговите бројни напад, Де ла Фуенте бил награден со наградата за издржливост.
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start}}
;2005
;2005 – {{ct|SDV|2005}}
: 3. Трофео Калвија
;2006
;2006 – {{ct|SDV|2006}}
: 56. Краен пласман [[Тур де Франс 2006|Тур де Франс]]
::Победник ''Награда за борбеност''
::Етапи 2 и 11 награда за борбеност
;2007
;2007 – {{ct|SDV|2007}}
: 1. ГП Лодио
: 1. Планински пласман [[Волта а ла Комунитат Валенсијана]]
;2008
;2008 – {{ct|SDV|2008a}}
: 1. Етапа 2 Трка околу Германија
;2009
: 1. [[ГП Мигуел Индураин]]
;2011
;2011 – Геокс-ТМЦ
: 35. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]]
::3. Етапа 14
;2012
;2012 – Каха Рурал
: 65. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]]
::4. Етапа 15
::2. Планински пласман
;2013
;2013 – {{ct|KTS|2013}}
: 1. Етапа 2 Трка околу езерото Кингхај
{{Palmares end}}