Лимета: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (removing old-formated (incorrect) interwiki)
сНема опис на уредувањето
| note=[http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?qlookup=09159&format=Full Лимета] - База на [[USDA]]
}}
'''Лимета''' е име зана неколку различни овошја од семејството цитруси, кои се начелно округли, зелени по боја, 3-6 см во пречник, содржат кисела внатрешност и потенка кора. Слични се на [[лимон]]от, освен по бојата. Лиметата често се користи како додаток на храна и пијалоци.
== Видови ==