Разлика помеѓу преработките на „Вудро Вилсон“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
==Автобиографија==
 
Томас Вудроу Вилсон е роден во Стентон, Вирџинија во 1856 година, третиот од четирите деца на свештеникот Џозеф Раглса Вилсон и Џенет Вудроу. Потекнува од шкотско-ирско семејство. Родителите на неговите родители се емигранти во САД во околината Страбана, округ Тајрон во денешна [[Северна Ирска]]. Тој живеел во [[Колумбија (Јужна Каролина)|Колумбија]] во, главниот град на државата на [[Јужна Каролина]] од 1870 година до 1874. Неговите родители се преселиле на југ во 1851 година и започнале отворено да ја подржуваат [[Конфедерација]]та.
 
Вудро Вилсон имал тешкотии во читањето, но тој успеал да се здобије со академско образование благодарение на одлучноста и дисциплината. Тој посетувал домашно училиште, и поминал една година во колеџот Дејвидсон пред да се пресели во [[Принстон]], а дипломирал во 1879 година. Тој потоа студирал право на [[Универзитет во Вирџинија|Универзитетот во Вирџинија]]. Степенот на доктор на [[политички науки]] го стекнал во 1886 година на новооснованиот Универзитет Џон Хопкинс.