Разлика помеѓу преработките на „Вудро Вилсон“

Додадени 259 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Vasil1234 ја премести страницата Вудро Вилсон на Вилсон Вудро)
[[Податотека:Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpg|мини|Вилсон Вудро]]
Томас Вудроу Вилсон е роден во Стентон-Вирџинија на 28 декември 1856 а починал во Вашингтон на 3 февруари 1924 година бил 28-ми претседател на Соединетите Американски Држави. Тој бил претседател на САД од 4 март во 1913 година. до 3 март, 1921, за време на Првата светска војна. Тој бил награден со Нобелова награда за мир.
 
'''Томас Вудроу Вилсон''' е ({{роден во Стентон-Вирџинија на |28 |декември |1856}}, аСтентон, починалВирџинија во- Вашингтон{{починал на |3 |февруари |1924}}, годинаВашингтон) бил 28-мимиот претседател на [[Соединетите Американски Држави]]. Тој бил [[Претседател на САД|претседател]] на САД од 4 март во 1913 година. до 3 март, 1921, за време на Првата [[светска војна]]. Тој бил награден со [[Нобелова награда за мир]].
 
==Автобиографија==
 
Томас Вудроу Вилсон е роден во Стентон-, Вирџинија во 1856 година, третиот од четирите деца на свештеникот Џозеф Раглса Вилсон и Џенет Вудроу. Потекнува од шкотско-ирско семејство. Родителите на неговите родители се емигранти во САД во околината Страбана, округ Тајрон во денешна [[Северна Ирска]]. Тој живеел во [[Колумбија (Јужна Каролина)|Колумбија]] во главниот град на државата на [[Јужна Каролина]] од 1870 година. до 1874 , каде што неговиот татко бил професор на семинаријата Презвитеријанској богословији . Неговите родители се преселиле на југ во 1851 година. и започнале отворено да ја подржуваат [[Конфедерација]]та.
Вудроу Вилсон имал тешкотии во читањето, но тој успеал да се здобије со академско образование благодарение на одлучноста и дисциплината. Тој посетувал домашно училиште, и поминал една година во Дејвидсон колеџ пред да се пресели во Принстон, а дипломирал во 1879 година. Тој потоа студирал право на Универзитетот во Вирџинија. Степенот на доктор на политички науки го стекнал во 1886 година. на новооснованиот Универзитетот Џон Хопкинс.
 
ВудроуВудро Вилсон имал тешкотии во читањето, но тој успеал да се здобије со академско образование благодарение на одлучноста и дисциплината. Тој посетувал домашно училиште, и поминал една година во Дејвидсонколеџот колеџДејвидсон пред да се пресели во [[Принстон]], а дипломирал во 1879 година. Тој потоа студирал право на [[Универзитет во Вирџинија|Универзитетот во Вирџинија]]. Степенот на доктор на [[политички науки]] го стекнал во 1886 година. на новооснованиот УниверзитетотУниверзитет Џон Хопкинс.
 
== Поврзано ==
* [[Претседател на САД]]
 
[[Категорија:Претседатели на САД]]